Skip to main content

Infekčné ochorenia psov

PSINKA

Psinka je vírusovým ochorením psov a fretiek, ktoré môže prebiehať v 4 formách:

  1. Pľúcna forma – výtok z nosa, kýchanie, kašeľ, zvýšená telesná teplota, nechutenstvo apatia
  2. Črevná forma – zvracanie, hnačka (hlienovitá, neskôr s prímesou krvi), nechutenstvo, apatia, zvýšená telesná teplota
  3. Kožná forma – prejavuje sa hlavne zrohovatením a popraskaním kože na vankúšikoch labiek a bolestivým kráčaním, resp. neochotou k pohybu
  4. Nervová forma – prejavuje sa svalovými zášklbmi na tvári, krku, končatinách. Môže prejsť až do celkových epileptiformných záchvatov.

Formy psinky len málokedy prebiehajú osamote. Klinické príznaky sa teda môžu prelínať. Avšak bez podpornej terapie je veľká pravdepodobnosť úhynu postihnutého jedinca. Preto je dôležitá prevencia, ktorá spočíva vo vakcinácií šteniat a mladých fretiek od 6. – 8. týždňa veku.

PARVOVIRÓZA PSOV

Parvoviróza psov je vírusové infekčné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré postihuje v prevažnej miere šteňatá a mladých psov.
Parvoviróza sa prejavuje hlienovitou profúznou hnačkou (vylučovanie vírusu a následné šírenie v populácií psov), neskôr s prímesou krvi, s charakteristickým zápachom, zvracaním, nechutenstvom, apatiou, horúčkou, môže byť prítomný opuch viečok a zápal spojiviek. U šteniat môže vzniknúť aj srdcová forma, pri ktorej dochádza k zápalu myokardu a následnému úhynu.
Obe formy tohto ochorenia sú pre šteňatá a mladých psov veľmi nebezpečné a bez naliehavej terapie končia v prevažnej miere úhynom zvieraťa. Preto najspoľahlivejšou prevenciou voči tomuto ochoreniu je vakcinácia už od 6 – 8 týždňov veku.

INFEKČNÁ HEPATITÍDA PSOV

Infekčná hepatitída psov je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie psov všetkých vekových kategórií, pri ktorom je postihnutá hlavne pečeň, z čoho vychádzajú aj klinické príznaky ako hnačka, nechutenstvo, zvracanie, zvýšená telesná teplota, bolestivosť brušnej dutiny v oblasti pečene. Sprievodnými symptómami môže byť výtok z očí, zápal rohovky, zakalenie očí, zväčšené uzliny. V neskoršom štádiu sa môžu pridružiť aj nervové príznaky (kŕče).
Terapia infekčnej hepatitídy psov, aj keď sú dostupné komerčné protilátky, býva často neúspešná. Závisí to tiež od štádia, v ktorom bolo ochorenie zachytené. Práve preto je dôležitá prevencia vo forme vakcinácie.

HERPES VÍRUSOVÁ CHOROBA PSOV

Herpes vírusová choroba psov je ochorenie, ktoré u dospelých psov vyvoláva mierne infekcie horných dýchacích ciest, poruchy plodnosti, alebo môže pretrvávať vo forme latentného štádia.
Vírus sa u pozitívnych zvierat vylučuje sekrétmi z vagíny, nosa, ústnej dutiny, očí. Prenos teda môže byť primárny pri vzájomnom oňuchávaní, olizovaní, kopulácií, alebo menej častý sekundárny prostredníctvom obuvi a šatstva chovateľa a kynologickými pomôckami. Šteňatá sa však môžu od matky nakaziť aj počas vnútromaternicového vývoja, teda sa môžu narodiť už infikované, alebo sa môžu infikovať v pôrodných cestách.
Pri infikovaní v skorom štádiu gravidity môže dôjsť k úhynu plodu a následnému vstrebaniu, čo môže pôsobiť dojmom akoby fena nebola vôbec gravidná.
Aj keď vírus nespôsobuje „ťažké zdravotné problémy“ u imunokompetentných dospelých psov, u šteniat pôsobí priam fatálne. Šteňatá nakazené herpes vírusom hynú na 6 – 9 deň po infekcií. Možno pozorovať opuch brucha, sťažené dýchanie (lapanie po vzduchu), hnačka, odmietanie jedla, výtok z nosa a očí, drobné bodkovité krvácaniny na ďasnách a na koži brucha. Úhyn je takmer u 100% postihnutých šteniat, keďže nie je dostupná žiadna úspešná terapia. To spôsobuje nezanedbateľné straty v chovoch psov.
Zahraničné štúdie uvádzajú, že v Západnej Európe je pozitívnych takmer 30 až 40 % populácie psov. Ale premorenosť niektorých chovov bola na 100%. Preto bola vyvinutá vakcína proti Herpes vírusovej chorobe psov, ktorá sa aplikuje gravidným sukám v dvoch dávkach po pripustení a pred pôrodom.

LYMSKÁ BORELIÓZA

Lymská borelióza je infekčné ochorenie zvierat a človeka, ktoré je prenášané krv cicajúcim hmyzom (blchy, komáre), obzvlášť kliešťami.
Boreliózu spôsobujú spirochéty Borrelia burgdorferi, B. garinii a B. afzelii. Tieto bakterie , ako je už vyššie spomenuté, sú prenášané krv cicajúcim hmyzom, najčastejšie kliešťom Ixodes ricinus. Borrelie sa v kliešťovi zvyčajne nachádzajú v bunkách a medzibunkových priestoroch čreva. Po prisatí na hostiteľa sa pomnožujú a presúvajú do slinných žliaz a následne spolu s vylučovanými slinami, pri saní krvi, prechádzajú do organizmu hostiteľa. Uvádza sa, že na pomnoženie baktérií a následnú infekciu hostiteľa je potrebných 24 – 48 hodín.
Borelióza sa u zvierat prejavuje najčastejšie akútnym zápalom kĺbov, pri ktorom možno spozorovať náhle krívanie, bolestivosť a opuch kĺbov. Sprievodnými príznakmi sú tiež horúčka, apatia, nechutenstvo.
Borélie však môžu postihnúť aj iné orgány, ako napríklad srdce, obličky a nervový systém (prejavy agresivity, kŕče, zmeny v správaní).
Často chýba opuch a sčervenanie kože v okolí miesta, kde bol kliešť prisatý, preto sa ochorenie zisťuje až po objavení sa klinických príznakov. U mačiek však môže ochorenie prebiehať bez klinických príznakov, teda môžu pôsobiť ako nosiči nákazy.
Ako bolo vyššie spomínané, Borelióza je zoonóznym ochorením, kde je možný prenos zo zvierat na človeka prostredníctvom vektora, v tomto prípade ide o krv cicajúci hmyz. K nakazeniu dochádza obdobne ako u zvierat. Symptómy nákazy sa však delia do 3 štádii.
1.Migrujúci erytém (sčervenanie kože) sa môže objaviť niekoľko týždňov po bodnutí kliešťom. Erytém môže byť spočiatku veľkosti dlane, neskôr sa môže rozširovať a napokon zmiznúť. Doprevádzaný môže byť nešpecifickými bolesťami hlavy, svalov, horúčkou a zdurením lymfatických uzlín.
2.Zápal kĺbov (hlavne kolenných), zápal mozgových blán a nervov (prejavy obrny tvárového nervu), postihnutie srdca a osrdcovníka (poruchy rytmu). Tieto symptómy sa môžu prejaviť týždne až mesiace po infikovaní.
3.Chronický zápal kĺbov, postihnutie kože ( modrasté sfarbenie a stenčenie kože na rukách a nohách
Borelióza je infekčné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Avšak u zvierat (psy, mačky), je na rozdiel od ľudí (vakcíny sú v štádiu vývoja) možná vakcinácia proti tomuto ochoreniu. Nielen, že je to spoľahlivý spôsob ako predísť utrpeniu zvierat plynúcemu z ochorenia, ale zmenšuje sa tak aj pravdepodobnosť prenosu nákazy na človeka či už kliešťom, komárom, alebo aj blchou.Medzi ďalšími preventívnymi opatreniami treba spomenúť tiež antiparazitárne prípravky typu SPOT ON, antiparazitárne obojky, rôzne spreje, ktoré však nemajú účinnosť počas celej sezóny. Vakcinácia je teda najspoľahlivejšia ochrana proti Lymskej Borelióze, ktorú možno posilniť antiparazitárnymi prípravkami.

Veterinárna klinika Nitra

Akademická 3
949 01 Nitra

www.veterinarnaklinikanitra.sk
vetcentrum@veterinarnaklinikanitra.sk

Viac informácií v sekcii kontakty.

Ordinačné hodiny

Po - Pi 9.00 - 18.00
So - 9.00 - 12.00
Nedeľa a sviatky pohotovosť po telefonickom dohovore

V prípade nutnosti volajte:
037 / 651 39 13

Naša klinika ošetruje

Malé zvieratá
Exotické zvieratá
Kone
Hospodárske zvieratá

Sledujte tiež sekciu články pre aktuálne informácie týkajúce sa jednotlivých zvierat.