Skip to main content

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie zvierat a človeka, ktoré je prenášané krv cicajúcim hmyzom (blchy, komáre), obzvlášť kliešťami.

Boreliózu spôsobujú spirochéty Borrelia burgdorferi, B. garinii a B. afzelii. Tieto bakterie , ako je už vyššie spomenuté, sú prenášané krv cicajúcim hmyzom, najčastejšie kliešťom Ixodes ricinus. Borrelie sa v kliešťovi zvyčajne nachádzajú v bunkách a medzibunkových priestoroch čreva. Po prisatí na hostiteľa sa pomnožujú a presúvajú do slinných žliaz a následne spolu s vylučovanými slinami, pri saní krvi, prechádzajú do organizmu hostiteľa. Uvádza sa, že na pomnoženie baktérií a následnú infekciu hostiteľa je potrebných 24 – 48 hodín.

Borelióza sa u zvierat prejavuje najčastejšie akútnym zápalom kĺbov, pri ktorom možno spozorovať náhle krívanie, bolestivosť a opuch kĺbov. Sprievodnými príznakmi sú tiež horúčka, apatia, nechutenstvo.
Borélie však môžu postihnúť aj iné orgány, ako napríklad srdce, obličky a nervový systém (prejavy agresivity, kŕče, zmeny v správaní).

Často chýba opuch a sčervenanie kože v okolí miesta, kde bol kliešť prisatý, preto sa ochorenie zisťuje až po objavení sa klinických príznakov. U mačiek však môže ochorenie prebiehať bez klinických príznakov, teda môžu pôsobiť ako nosiči nákazy.

Ako bolo vyššie spomínané, Borelióza je zoonóznym ochorením, kde je možný prenos zo zvierat na človeka prostredníctvom vektora, v tomto prípade ide o krv cicajúci hmyz. K nakazeniu dochádza obdobne ako u zvierat. Symptómy nákazy sa však delia do 3 štádii.

1.Migrujúci erytém (sčervenanie kože) sa môže objaviť niekoľko týždňov po bodnutí kliešťom. Erytém môže byť spočiatku veľkosti dlane, neskôr sa môže rozširovať a napokon zmiznúť. Doprevádzaný môže byť nešpecifickými bolesťami hlavy, svalov, horúčkou a zdurením lymfatických uzlín.

2.Zápal kĺbov (hlavne kolenných), zápal mozgových blán a nervov (prejavy obrny tvárového nervu), postihnutie srdca a osrdcovníka (poruchy rytmu). Tieto symptómy sa môžu prejaviť týždne až mesiace po infikovaní.

3.Chronický zápal kĺbov, postihnutie kože ( modrasté sfarbenie a stenčenie kože na rukách a nohách
Borelióza je infekčné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Avšak u zvierat (psy, mačky), je na rozdiel od ľudí (vakcíny sú v štádiu vývoja) možná vakcinácia proti tomuto ochoreniu. Nielen, že je to spoľahlivý spôsob ako predísť utrpeniu zvierat plynúcemu z ochorenia, ale zmenšuje sa tak aj pravdepodobnosť prenosu nákazy na človeka či už kliešťom, komárom, alebo aj blchou.

Medzi ďalšími preventívnymi opatreniami treba spomenúť tiež antiparazitárne prípravky typu SPOT ON, antiparazitárne obojky, rôzne spreje, ktoré však nemajú účinnosť počas celej sezóny. Vakcinácia je teda najspoľahlivejšia ochrana proti Lymskej Borelióze, ktorú možno posilniť antiparazitárnymi prípravkami.

Veterinárna klinika Nitra

Akademická 3
949 01 Nitra

www.veterinarnaklinikanitra.sk
vetcentrum@veterinarnaklinikanitra.sk

Viac informácií v sekcii kontakty.

Ordinačné hodiny

Po - Pi 9.00 - 18.00
So - 9.00 - 12.00
Nedeľa a sviatky pohotovosť po telefonickom dohovore

V prípade nutnosti volajte:
037 / 651 39 13

Naša klinika ošetruje

Malé zvieratá
Exotické zvieratá
Kone
Hospodárske zvieratá

Sledujte tiež sekciu články pre aktuálne informácie týkajúce sa jednotlivých zvierat.